Tel. Nr.: +370 686 77609
El.paštas: info@venugydymas.lt

Giliųjų venų trombozė

  Giliųjų venų trombozė (GVT) – susirgimas, kuris gali baigtis paciento mirtimi.

Lietuvoje per metus  suserga iki 5000 žmonių. Kas trečiam  vystosi šios ligos komplikacija, kai trombai iš venų keliauja į plaučių arterijas ir sukelia plaučių arterijų emboliją (užsikišimą). Tai dažnai pasibaigia staigia paciento mirtimi. Informacijos apie šį susirgimą stokoja ne tik pacientai, bet neretai ir šeimos gydytojai. Tokia išvada daroma dėl to, kad besikreipiantys į kraujagyslių chirurgą dažnai būna negavę adekvačios pirmosios pagalbos ir gydymo. Komentarai interneto svetainėse bei klausimai gydytojui konsultacijos metu rodo, kad žmonės nesiorientuoja ir nesupranta šios ligos požymių, priežasčių ir grėsmių.

Šio straipsnio tikslas populiariai paaiškinti, kaip pažinti pirmus požymius ir kur ieškoti pagalbos.

Susirgimo priežastis – TROMBAS, kuris susidaro venose.

Giliosios venos yra mūsų kojose, dubenyje, pilvo ertmėje, rankose. Jos eina tarp raumenų ar kitų organų. Venomis kraujas grįžta į širdį.

Trombai sveikose venose paprastai nesusidaro. Priežasčių, dėl ko tai gali nutikti yra keletas:

 

1. Sulėtėjus kraujo tėkmei venose gali susidaryti TROMBAS. Tai tokios situacijos gyvenime, kai tenka ilgai stovėti, sėdėti, skristi lėktuvu ilgiau nei 2-3 valandas ir patirti slėgių pokyčius; po traumų, kai koja būna imobilizuojama (sugipsuojama) ir nejudinama ilgą laiką; pacientams, kurie dėl kitų ligų yra priversti ilgai gulėti, negali vaikščioti, ypač po operacijų; nutukimas, kurio metu taip pat mažiau judama; nepakankamas skysčių vartojimas  labiau  vyresniame amžiuje; paskutiniais nėštumo mėnesiais, dėl dubenyje augančio vaisiaus ir užspaudžiamų giliųjų dubens venų;venų varikozė, kuri dažnai nelaikoma rimtu susirgimu, taip pat būna giliųjų venų trombozės priežastimi dėl sulėtėjusios – ydingos kraujotakos kojose.

 

2. Sustiprėjus kraujo krešėjimui susidaro TROMBAS. Taip nutinka, kai kraujyje esantys kraujo kūneliai (trombocitai) ir plazmos  baltymai veikia per stipriai. Tokie atvejai būna sergant įgimtais krešumo sutrikimais, kurie perduodami iš kartos į kartą;  sergant piktybiniais navikais , kai kraujas pasižymi stipresnėmis krešėjimo savybėmis. Būtina paminėti  kontraceptines tabletes bei rūkymą, kurie skatina krešėjimą. Krešėjimas sustiprėja sergantiems cukriniu diabetu, nutukimu bei  nepakankamai vartojant skysčius ypač vyresniame amžiuje.

 

3. Pažeidus venos sienelę formuojasi TROMBAS. Venos sienos gali būti pažeistos sunkių traumų metu, operacijų, intervencijų metu. Rečiau venos sienelę perauga piktybiniai augliai. Venos siena gali būti pažeidžiama į ją patekus toksinams, vaistams, narkotikams.

 

Jei yra keletas išvardintų priežasčių ir tos priežastys iš įvairių išvardintų grupių, yra didelė rizika susirgti giliųjų venų tromboze.

 

Kaip atpažinti GVT?

  1. SKAUSMAS. Dažniausiai GVT vystosi kojose. Skausmas pasitaiko beveik visais atvejais ir jo intensyvumas priklauso nuo to, kurioje vietoje venos užkemšamos trombų. Dėl skausmo pacientai dažnai šlubuoja ir visada vengia stovėti, stengiasi atsisėsti.
  2. TINIMAS. Labai svarbus požymis. Retai GVT vystosi abiejose kojose, tad pamatavus kojų apimtį bus stebimas skirtumas. Šis simptomas paprastai progresuoja ir būna labiau išreikštas, kai trombai uždaro net ir smulkesnes venų šakas. Blauzda ne tik sutinsta, bet ir pasidaro labai kieta.
  3. KOJA PAMĖLSTA (CIANOZĖ). Tai labai svarbus požymis būdingas 9 iš 10 sergančiųjų.

 

Ką daryti?

 

Pirmiausia būtina kreiptis į gydytoją. Jei  įmanoma – į kraujagyslių chirurgą. Būtina tiksliai nustatyti diagnozę ir kuo greičiau pradėti gydymą. Venų duplex (dvigubo skenavimo) ultragarsinis tyrimas yra pats patikimiausias neskausmingas ir neinvazinis tyrimo metodas. Greitai ir patikimai bus nustatyta diagnozė, laiku ir efektyviai pradėtas gydymas.

Gydymo tikslas – sustabdyti trombo augimą, tirpdyti jį ir neleisti vystytis komplikacijoms.

Pagrindiniai vaistai, kurie naudojami ligos gydyme – ANTIKOAGULIANTAI. Tai vaistai, kurie pakeičia kraujo krešumą taip, kad liga neprogresuotų. Labiausiai žinomi – Heparinai, kurie  naudojami daug dešimtmečių ir paprastai yra injektuojami (Heparinas, Fragminas ir kt.). Kitas preparatas, kuris plačiai vartojamas iki šiol, nors turi begalę pašalinių reiškinių – Orfarinas/Varfarinas.  Jis plačiai žinomas dėl patogaus vartojimo, nes yra išgeriamas, o ne injektuojamas, bei gydymo pigumo.

Šiuo metu Lietuvoje pacientams jau yra galimybių paskirti gydymui naujausios kartos geriamus antikoaguliantus, kurie efektyvumu dažnai lenkia iki šiol naudotus vaistus. Vienas tokių vaistų – XARELTO®.

Vaistai vartojami tik pasitarus su gydytoju ir atidžiai perskaičius pakuotės lapelį.

Sergant GVT būtina dėvėti elastinį trikotažą. Tai mažina kojų tinimą, aktyvina kraujotaką giliosiose venose, greitina gijimą.

Būtina paminėti, kad pasitaiko atvejų, kai GVT sergantys neturi jokių nusiskundimų ir liga išaiškinama, kai pacientas atvyksta įvykus grėsmingiausiai komplikacijai – plaučių arterijos embolijai (PATE), kai trombai iš venų nukeliauja į plaučius ir sutrikdo plaučių ir dažnai širdies funkciją. Statistika rodo, kad taip nutinka dešimtadaliui pacientų.

 

Kaip pažinti PATE ? Jei  jums diagnozuota GVT, kuri pasireiškė skausmu, tinimu ir kojos pamėlimu, o po kurio laiko:

– pasidarė sunku kvėpuoti,

– ėmė skaudėti krūtinę ir ypač įkvepiant,

– atsirado kosulys ir atsikosima su krauju,

nedelsiant kreipkitės skubios medicininės pagalbos, nes Jūsų sveikatai ir gyvybei iškilo reali grėsmė. Išsivysčiusi plaučių arterijos embolija dažnai baigiasi staigia mirtimi. Tokie pacientai  gydomi intensyvios terapijos skyriuose.

Daugiau informacijos apie tromboze rasite www.tromboze.lt

Visais atvejais, kai sau, ar savo artimam įtariate giliųjų venų trombozę, kreipkitės konsultacijos pas kraujagyslių chirurgą.  Ligos gydymo sėkmė priklauso nuo to, kaip greitai bus pradėtas teisingas ir efektyvus gydymas.

 

Gyd. Arūnas Grinkevičius

www.venugydymas.lt

 

 

Navigacija
×