Tel. Nr.: +370 686 77609
El.paštas: info@venugydymas.lt

KOJŲ SKAUMAS. Gal sutriko kraujotaka?

Kojos labai aktyvus organas žmogaus kūne. Per parą žmogus padaro nuo kelių iki keliolikos tūkstančių žingsnių, kurių metu visas kūno svoris tenka tai vienai, tai kitai kojai. Tačiau kiniečių išmintis sako – kuo daugiau žingsnių, tuo geriau kojoms.

 Kaip nebūtų gaila, tačiau bene kas trečias žmogus skundžiasi vienokiais , ar kitokiais nusiskundimais dėl kojų ir dažniausiai išsako įvairaus pobūdžio skausmą.  Vieni skausmai sąlygoti traumų, patempimų, sumušimų sąnariuose, raumenyse, kauluose. Kiti   sutrikusios kraujotakos venose ar arterijose. Treti –  dėl pakitusios inervacijos į kojas, dėl stuburo senatvinių pokyčių, traumų, stuburo išvaržų. Yra tokių skausmo formų, kurių priežastys nėra lengvai nustatomos, o skausmo pobūdis sunkiai nusakomas. Vienas tokių sindromų – tai neramių kojų sindromas.

Plačiau norėtųsi aptarti skausmus kilusius dėl sutrikusios kraujotakos kojose.

Koks tas skausmas sutrikus kraujotakai kojose?

Nusiskundimai labai priklauso nuo to, kokio pobūdžio sutrikimai. Kojos turi  arterijas, kuriomis kraujas teka iš širdies į kojas bei  venas, kuriomis kraujas grįžta atgal į širdį.

 Arterijos labiau nukenčia vyresnio amžiaus  žmonėms dėl aterosklerozės. Jos siaurėja, gali užsikišti, ar būti užkimštos trombų. Tokia situacija yra tikrai didelė bėda, nes kyla grėsmė prarasti koja. Jei kraujas sunkiau prateka arterijomis, pacientams kojos skauda einant. Skauda labiau blauzdose, raumenys einant ima skaudėti, tai priverčia pacientą pastoviai ilsėtis ir tik pailsėjus  vėl eiti toliau. Kai arterijomis kraujas visai neprateka, skausmas būna  ne tik einant, bet ir ramybėje. Nakties metu. Pabąla, šąla pirštai, sutrinka kojos judesiai,  skausmas darosi vis didesnis, nepakeliamas , gali išsivystyti gangrena. Tai tikrai grėsmingos situacijos.

Veninės kraujotakos sutrikimai vargina įvairaus amžiaus žmones. Nuo moksleivių iki garbaus amžiaus. Veninis kojų skausmas daug sunkiaus apibūdinamas. Dažnai įvardijamas, kaip diskomfortas, sunkumas, tempimas. Jis labiau išryškėja vakarop arba po didesnio fizinio krūvio. Labai dažnai lydimas kojų patinimo, naktinių mėšlungių, odos niežulio blauzdose. Labai dažnai tokie pacientai kojose turi lengvai pastebimus  venų išsiplėtimus nuo kapiliarų iki didelių varikozinių mazgų – guzelių. Tokiems žmonėms dažnai vaikščiojimas būna daug lengvesnis nei ramybės būsena. Jei veninės problemos negydomos, oda kojose ima tamsėti, kapiliarų ir veninių varikozinių mazgelių daugėti, tinimas nebeišnyksta per naktį, odoje atsiveria žaizdelės, vėliau negyjančios infekuotos  žaizdos – opos. Veninės kraujotakos sutrikimų sukeltų opų skausmas būna stiprus ir varginantis. Tenka matyti  jaunus žmones, kuriems būna išsivystę opos.

Ką patartumėte, kai atsiranda skausmas kojose?

Pirmiausia pasitarti su šeimos gydytoju. Neretai skausmą kojose lemia buvusi trauma, sąnarių liga, stuburo išvaržos ar pėdų deformacija. Tais atvejais geriausias pagalbininkas galėtų būti ortopedas- traumatologas.

Jei kiltų įtarimų dėl kraujotakos sutrikimų, nedelsiant patartina konsultuotis su kraujagyslių chirurgu atliekančiu dvigubo skenavimo ultragarsinį ištyrimą. Tai neskausmingas, greitas ir labai informatyvus tyrimas leidžiantis nustatyti ne tik kraujagyslių sienelių pakitimus, bet ir kraujo tėkmes kraujagyslėse ypatybes.

Tad kada reikėtų kreiptis pas kraujagyslių chirurgą?

-kai kojos tinsta ir yra sunkios.

– kai stebima venų varikozė – išsiplėtę venos kojose, kapiliarai.

– kai kojas skauda ramybėje, naktį.

– vargina  dažni  mėšlungiai

-Kai skauda kojas einant  dėl ko tenka sustoti pailsėti

-kai kojose yra negyjančių žaizdų, opu, egzemų, vargina niežulys.

Navigacija
×