Venų varikozė dažniau (išsiplėtusios venos kojose) vargina vyresnio amžiaus žmones.
Liga progresuoja ne valandomis ir savaitėmis, bet mėnesiais ir metais. Beje, ypač jai palankus šiltasis metų sezonas. Ligą galima stabdyti dėvint elastinį trikotažą, vaistais – venotonikais, tačiau procesas vis tiek nesustoja. Venų varikoze labiau skundžiasi vyresni žmonės, nes žmogus aplamai linkęs atidėlioti problemos sprendimą ir atvyksta , kai liga pažengusi. Opos, odos uždegimai ir egzemos, odos patamsėjimai kojose, rožė, kurių priežastis – sutrikusi kojų veninė kraujotaka, atsiranda, kai liga jau būna gerokai įsibėgėjusi. Būtent dėl to gali susidaryti vaizdas, kad tai tik vyresnio amžiaus žmonių liga, nors pirmi simptomai atsiranda gana anksti. Vyresniame amžiuje dažnesnes išsiplėtusių venų sukeltos komplikacijos. Viena dažniausiu – negyjančios, atsinaujinančios opos kojų blauzdose.
Pažengusią venų varikozę ir opas galima išgydyti?
Išsiplėtusios venos kojose tik iš pradžių yra kosmetinis defektas, kuri labiau pastebi ir anksčiau gydosi moterys. Vėliau tai tampa sutrikusios kojų kraujotakos ir komplikacijų priežastimi. Taip pacientai sulaukia opu blauzdose. Klaidinga manyti, kad toli pažengusią ligą vėlu gydyti. Niekada nevėlu. Po atliktu operacijų opos užgyja, kojų tinimai, niežuliai, diskomfortas, o kartu ir neestetiškai atrodantis vaizdas, išnyksta. Svarbiausia, kad pacientas norėtų pasveikti ir kreiptųsi į kraujagyslių chirurgą.
Išsiplėtusių kojose venų operacija gali būti atliekama senu būdu ir moderniai.
Lazerio spindulys pranašesnis už chirurgo skalpelį.
Atliekant operaciją tradiciniu būdu daromas pjūvis, per kurį paviršinė varikozės pažeista vena užrišama tam tikroje vietoje ir jos kamienas šalinamas specialiu zondu. Venos šalinimo vieta, kurią chirurgas pasirenka, labai svarbi. Nuo jos priklauso, ar po kurio laiko likusioje kraujagyslės dalyje nesusidarys kraujo trombas, ar neatsinaujins varikozinės šakos. Tai geriausiai atlieka kraujagyslių chirurgai. Venų ligų diagnostikoje ir gydyme per pastarąjį dešimtmetį viskas pažengė į priekį ir tenka mokytis naujų dalykų. Vienas tokiu- Lazerinis venų gydymas. Taikant lazerinį gydyma odoje padaroma punkcija, per kurią į veną įvedamas specialus kateteris. Per kateterį lazerio spindulio veikiama iš vidaus, pažeista venos dalis susitraukia, užanka ir galiausiai per keletą mėnesių išnyksta.
Operuojant senu būdu – chirurgiškai pjūviai būna didesni, jų daugiau ,o šalinant veną zondu, nukenčia aplink ją esantys audiniai, limfagyslės. Tai lemia didesni pooperacinį skausmą bei kojos patinimą. Paprastai, tokios operacijos metu bendros praktikos chirurgai nenaudoja ultragarsinio aparato, kuris leidžia kontroliuoti kiekvieną operacijos etapą. Dėl to, kad chirurgines operacijos metu labiau skauda, taikoma bendrinė, ar spinalinė nejautros, kurios gali būti lydimos įvairių komplikacijų ar papildomų rizikų ypač vyresniame amžiuje.
Operuojant lazeriu daromi mažos odos punkcijos, vietiškai suleidžiama tiek nuskausminamųjų vaistų, kiek būtina skausmui panaikinti, o kartu suleisti vaistai apsaugo aplinkinius audinius nuo traumavimo bei sudaro sąlygas per ypač mažą punkciją pašalinti didžiulį venos mazgą. Venų dviugubas skenavimas ultragarso aparatu leidžia stebėti kiekvieną lazeriu veikiamos venos centimetrą ir pašalinti tik sergančią vena, išsaugant sveiką.
Būtina paminėti, kad lazeriu galima operuoti netgi opą kojose turinčius pacientus. Tai paskutinės ir labai pažengusios venų varikozės ligos stadija. Tai sakau norėdamas paneigti mitą, jog lazeris tinka tik jaunoms pacientėms ir naudojamas lengvai ligos formai gydyti. Tenka operuoti gana garbaus amžiaus pacientus su gausia gretutine patologija, širdies ritmo sutrikimais, krešumo sutrikimais, kai chirurginė operacija yra tikrai rizikinga. Lazeris šiais atvejais yra saugiausias gydymo metodas.
Gydymo įstaigos naudoja lazerius su skirtingais šviesolaidžiais – žiediniu ir tulpiniu. Kaipgi pasirinkti? Koks skirtumas?
Tulpinis šviesolaidis, tai lyg šviestuvas, kurio spindulys eina tiesiai. Toki lazerio spindulį sunkiau valdyti, jis dažnai pradegina venos sienele, sukelia didesnį pooperacinį skausmą didesnes kraujosrūvas.
Žiedinis lazeris , tai naujos kartos lazeris, tolygiai žiedu paskirstantis energiją į venos sieną, nesukeliantis venos sienelės pradeginimo, tausojantis aplinkinius audinius.
Trumpai:
Dėl varikozės progresavimo kalti paviršinių ir giliųjų venų susijungimo vietose esantys ir prastai savo darbą atliekantys vožtuvai: kadangi jie nesandariai uždaro venas, sutrinka veninio kraujo tėkmės kryptis ir kraujas užsistovi kojose.
Varikozinės venos plečiasi. Kuo didesnis venų spindis, tuo sunkiau vožtuvams jas uždaryti. Tai lyg užburtas ratas.
Toli pažengusi venų varikozė, kai atsiveria opos, trombuojasi varikoziniai mazgai ir visa tai atsitinka garbaus amžiaus pacientams- tinkamas atvejis gydyti lazeriniu būdu. Tai pirmo pasirinkimo , saugus ir neskausmingas gydymo metodas.
Žiedinis lazerio spindulys veikia švelniai, nežaloja audinių ir taip nesukelia pooperacinių skausmų.
Kuo daugiau žingsnių – tuo geriau kojoms. Širdis nuvaro kraują žemyn, o aukštyn jam pakilti padeda judėjimas. Negalima ilgai sėdėti ir stovėti, būtina daryti mankštas arba pavaikščioti – tada kojų raumenys it pompa stumia kraują į viršų. Panašus veikimo principas , kai dėvimos gydomosios elastinės kojinės. Jos privalu, kol pacientai laukia ar planuoja gydymą lazeriu.