Tel. Nr.: +370 686 77609
El.paštas: info@venugydymas.lt

Venų varikozė. Kodėl ?

3

 

Nustatyta, kad kas penktą šalies gyventoją vargina kojų kraujotakos sutrikimai, tinimai. Lietuvoje šiais negalavimais skundžiasi iki 300 tūkstančių žmonių. Paprastai, tai daugiau vyresnio amžiaus žmonės, tarp kurių didesnė dauguma moterų. Ši liga pasireiškia kas ketvirtai moteriai ir kas šeštam vyrui. Pastaraisiais metais pastebėta, kad venų varikozė vis labiau vystosi jauniems žmonėms. Iš viso to darome išvadą, kad būtina rūpintis savo kojomis, laiku imtis profilaktinių priemonių, išvengiant kojų veninės kraujotakos sutrikimų.

 

Dažniausi simptomai dėl kurių kreipiasi pacientai – išsiplėtusios-mazguotos venos kojose, kojų tinimas, niežulys, ypač blauzdose, ryškus kapiliarų tinklas, mėšlungiai, diskomforto pojūtis, dar vadinamas „sunkiomis-švininėmis“ kojomis, odos patamsėjimai ir sukietėjimai, ypač ties čiurna. Vėlesnėse stadijose – besivystantis tromboflebitas išsiplėtusiose varikozinėse venose, skausmingi sukietėjimai, atsivėrusios žaizdos blauzdose – dar vadinamos opomis. Liga gali komplikuotis sunkia infekcija opoje, o tromboflebitai sukelti giliųjų venų trombozę, iš kurių trombai keliauja į plaučių arterijas ir sukelia plaučių arterijos emboliją, kas neretai gali pasibaigti staigia paciento mirtimi.

 

Kaip matote, ši liga išties klastinga. Pirmi jos simptomai – nesunkūs kasdieniniai nusiskundimai, o ligai progresuojant gali kilti gyvybei pavojingos komplikacijos.

 

Šios ligos vystymuisi turi įtakos paciento lytis, nes kaip jau buvo minėta, vyrai serga rečiau. Vyrams ligą labiau nulemia genetika ir įgimtas jungiamojo audinio silpnumas. Be to liga greitai progresuoja esant stovimam, sunkiam darbui, aukštam ūgiui, nutukimui.

 

Moterims ligą lemia keletas papildomų veiksnių. Vienas svarbesnių momentų – hormoniniai svyravimai organizme. Nėštumo metu organizme vyrauja progesteronas, lemiantis venų sienelės tonuso pasikeitimą. Taip pat padidėjęs slėgis dubenyje, dėl augančio vaisiaus ir gimdos, lemia tai, kad kraujo sugrįžimas iš kojų į širdį tampa apsunkintas ir dar labiau plečia venų sieneles. Yra žinoma, kad du kartus gimdžiusios moterys venų varikoze serga dvigubai dažniau. Menopauzės metu hormonų svyravimai taip pat skatina ligos vystymąsi.

 

Be abejonės, moterims kaip ir vyrams ligos vystymuisi turi įtakos ir stovimas darbas, viršsvoris, darbas drėgnoje, karštoje aplinkoje. Moterų aprangos ypatybės yra nemažiau svarbios – aukštakulniai batai, ankšti rūbai, veržiantis trikotažas, trikdo veninio kraujo tėkmę kojose ir gali skatinti varikozės vystymąsi. Reikia paminėti ir kontraceptikus, ko pasekoje pakinta krešumo sistema bei greičiau vystosi tokios komplikacijos, kaip tromboflebitai, ar giliųjų venų trombozės.

 

Daugelis pacientų vengia intervencinių gydymo būdų, nes yra susiformavusi nuomonė, kad kuo anksčiau bus operuojama pirmą kartą, tuo didesnė tikimybė ligai atsinaujinti.

Turbūt kiekvienas kraujagyslių chirurgas yra girdėjęs tokią pacientų nuomonę, tačiau galiu pasakyti, jog tai vienas iš daugelių mitų  venų varikozės gydyme. Laiku ir tinkamai atlikta operacija neleidžia ligai progresuoti, o recidyvų, kurie dažniausiai yra hemodinamiškai mažai svarbūs ir dažnai nesukelia jokių nusiskundimų, pasitaiko iki 10%. Venų varikozė vystosi dėl vožtuvų silpnumo – nepakankamumo. To pasekoje, kojose formuojasi ydinga kraujotaka. Kraujo slėgis kojų venose dėl vertikalios žmogaus padėties didėja, o vožtuvams neveikiant ir kraujui dėl to plūstant į pėdas, auga dar labiau. Audinių mityba ir kvėpavimas dėl kraujo stazės kojose sutrinka. Pradžioje tai pasireiškia diskomfortu, mėšlungiais, vėliau niežuliu ir odos patamsėjimais, ir galiausiai opomis. Kol ši ydinga kraujotaka nėra koreguojama, liga sparčiai progresuoja ir gresia komplikacijos. Intervencijos metu, atstačius kraujotaką kojose, net po daugelio metų atsiradus nežymiems recidyvo požymiams, grėsmingu komplikacijų žmogaus sveikatai rizika praktiškai išnyksta.

 

Pristabdyti ligos vystymąsi galima naudojant įvairias profilaktines priemones. Yra nustatyta, kad profilaktinių priemonių, tokių, kaip elastinis gydomasis trikotažas, mankštos, režimo taikymas iki 50% sumažina komplikacijų atsiradimą ir net 65% apsaugo nuo gyvybei pavojingų komplikacijų. Bet tai nėra išsigelbėjimas. Negalima manyti, kad elastinių kojinių nešiojimas sustabdo ligos vystymąsi, kad venotonikų (vaistai, maisto papildai) vartojimas atstatys venų vožtuvų funkcijas. Būtent ligos priežasties, o ne simptomų šalinimas yra atliekamas venų varikozės operacinio (intervencinio) gydymo metu.

 

Be instrumentinių tyrimų labai svarbi paciento apžiūra, kojų apimties matavimai, odos būklės vertinimas. Paciento atvirumas ir supratingumas, taip pat vienas iš sėkmingo gydymo garantų. „Auksiniu standartu“ venų varikozės diagnostikoje šiandien laikomas ultragarsinis dvigubo skenavimo tyrimas, kurio metu nustatome venų vožtuvų būklę, funkciją, kraujo tėkmės kryptį, greičius ir pobūdį. Tai pats patikimiausias neinvazinis tyrimo metodas. Atlikus šį tyrimą, galima tiksliai sudaryti paciento gydymo planą. Šis tyrimas atsako į klausimą, kaip stipriai liga pažengusi ir kaip efektingai reikėtų patologiją išgydyti. Vieniems pacientams yra siūlomas operacinis gydymas, kitiems šiuolaikinis venų gydymas lazeriu, tretiems  rekomenduojamas konservatyvus gydymo periodas, ar skleroterapija.

Navigacija
×