Tel. Nr.: +370 686 77609
El.paštas: info@venugydymas.lt

Venų varikozė – lėtai sėlinanti nelaimė…

 

Iš­sip­lė­tu­sios ar­ba va­ri­ko­zi­nės ko­jų ve­nos – la­bai pa­pli­tu­si li­ga.
Va­ri­ko­ze ser­ga apie 20 pro­c. vy­rų ir apie 40 pro­c. mo­te­rų.
La­biau­siai li­ga pa­si­reiš­kia va­sa­rą, tad ar­tė­jant šil­ta­jam me­tų lai­kui, ve­nų li­gų „paū­mė­ji­mo“ lai­ko­tar­piui, bū­ti­na dau­giau dė­me­sio skir­ti šios li­gos gy­dy­mui.  Ne­gy­do­ma li­ga nuo­lat pro­gre­suo­ja ir pa­ti sa­vai­me nie­kuo­met ne­praei­na.
Vie­nas iš veiks­nių, pa­de­dan­čių ve­ni­niam krau­jui su­grįž­ti iš ko­jų į šir­dį – svei­ki ve­nų vož­tu­vė­liai. Krau­jas jais lyg „laip­tais“, vei­kia­mas išo­ri­nės ko­jų rau­me­nų po­mpos ei­nant, „li­pa“ į vir­šų. Įgim­tas ar įgy­tas vož­tu­vų ne­pa­kan­ka­mu­mas – vie­na daž­niau­sių ko­jų ve­nų va­ri­ko­zės prie­žas­čių. Tuo­met mi­nė­tos vož­tu­vė­lių „ko­pė­čios“ ne­vei­kia ir krau­jas tven­kia­si ko­jo­se, jos ima tin­ti, su­trin­ka odos ir gi­lių­jų au­di­nių mi­ty­ba, pra­de­da plės­tis ve­nų sie­nos, for­muo­ja­si ydin­ga krau­jo­ta­ka ir at­si­ran­da ve­nų va­ri­ko­zė.
Ka­da tu­rė­tu­mė­te su­si­rū­pin­ti?
Gy­dy­to­jas krau­ja­gys­lių chi­rur­gas Arū­nas Grin­ke­vi­čius sa­ko, kad va­ri­ko­zi­nes ko­jų ve­nas bū­ti­na gy­dy­ti ne tik dėl gro­žio. Ne­gy­dant iš­si­plė­tu­sio ve­nų tink­lo, pa­kin­ta ko­jų odos būk­lė. Va­ri­ko­zės pa­žeis­to­se ve­no­se la­bai pa­di­dė­ja trom­bo­zės pa­vo­jus.
Jū­sų ko­joms rei­ka­lin­ga gy­dy­to­jo pa­gal­ba, jei:
* pa­ste­bi­mai iš­šo­ku­sios krau­ja­gys­lės / ve­nos,
* va­ka­re jau­čia­te ko­jų sun­ku­mą,
* ma­ty­ti ryš­kus ko­jų pa­ti­ni­mas,
* ko­jos nuo­lat pa­var­gu­sios,
* jas daž­nai sui­ma mėš­lun­gis,
* iš­si­plė­tu­sios ve­nos ne­ma­lo­niai pul­suo­ja,
* ko­jos skaus­min­gos pri­si­lie­tus,
* odo­je at­si­ra­do pig­men­ti­nių dė­mių, pa­ki­to odos spal­va,
* ko­jų, ypač blauz­dų, odos nie­žu­lys,
* pė­dos ar čiur­nos sri­ty­je pa­gau­sė­jo ka­pi­lia­rų ar at­si­ra­do iš­si­plė­tu­sių krau­ja­gys­lių tink­las.
Ve­nų va­ri­ko­zės gy­dy­mo bū­dus ga­li­ma su­skirs­ty­ti į dvi gru­pes – kon­ser­va­ty­vų ir chi­rur­gi­nį.
Prie kon­ser­va­ty­vių ve­nų va­ri­ko­zės gy­dy­mo bū­dų pri­ski­ria­mas spe­cia­lus komp­re­si­nis tri­ko­ta­žas – ko­ji­nės, įvai­rūs išo­riš­kai var­to­ja­mi te­pa­lai ir kre­mai, ge­ria­mie­ji pre­pa­ra­tai, vaistai. De­ja, tai­kant vien kon­ser­va­ty­vius gy­dy­mo me­to­dus, iš­gy­dy­ti va­ri­ko­zės pa­žeis­tas ve­nas ne­pa­vyks­ta. Vi­si  ži­no­mi kon­ser­va­ty­vaus gy­dy­mo me­to­dai la­biau­siai tin­ka­mi šios li­gos pro­fi­lak­ti­kai, taip pat kaip pa­gal­bi­nė prie­mo­nė ruo­šian­tis in­va­zi­nei pro­ce­dū­rai.
Ve­nų va­ri­ko­zei gy­dy­ti pa­si­tel­kia­mi in­va­zi­niai chi­rur­gi­niai gy­dy­mo me­to­dai
In­jek­ci­nė skle­ro­te­ra­pi­ja tai­ko­ma kaip sa­va­ran­kiš­kas ve­nų va­ri­ko­zės gy­dy­mo me­to­das ir kaip pa­gal­bi­nė prie­mo­nė, chi­rur­giš­kai gy­dant ve­nų va­ri­ko­zę. Šiuo me­tu Va­ka­rų Eu­ro­po­je ir JAV skle­ro­te­ra­pi­jos bū­du yra gy­do­ma be­veik pu­sė ser­gan­čių­jų ve­nų va­ri­ko­ze. In­jek­ci­nės skle­ro­te­ra­pi­jos me­to­do es­mė – vais­tais su­kel­tas va­ri­ko­zės pa­žeis­tos krau­ja­gys­lės uža­ki­mas. Prik­lau­so­mai nuo ve­nų pa­žei­di­mo laips­nio, gy­dy­mo kur­są ga­li su­da­ry­ti 3-5 skle­ro­te­ra­pi­jos sean­sai. Pro­ce­dū­ros ei­ga ste­bi­ma ult­ra­gar­si­ne apa­ra­tū­ra.

Mik­rosk­le­ro­te­ra­pi­ja sėk­min­gai tai­ko­ma gy­dant smul­kius va­ri­ko­zi­nius pa­žei­di­mus, pa­vyz­džiui, krau­ja­gys­lių „žvaigž­du­tes“ odo­je.

Ve­nų va­ri­ko­zės gy­dy­mas la­ze­riu – vie­nas pro­gre­sy­viau­sių chi­rur­gi­nių gy­dy­mo me­to­dų. Tai pa­cien­tą mi­ni­ma­liai trau­muo­jan­ti pro­ce­dū­ra, po ku­rios jis jau ki­tą die­ną ga­li už­siim­ti įpras­ta veik­la. Vie­tiš­kai nu­skaus­mi­nus, į pa­žeis­tą ve­ną įvedamas en­do­vas­ku­li­nis la­ze­rio zon­das ir, kont­ro­liuo­jant ult­ra­gar­su, la­ze­rio spin­du­liu su­ke­lia­ma vi­di­nės ve­nos sie­ne­lės už­da­ry­mas.
Gy­dy­to­jo krau­ja­gys­lių chi­rur­go Arū­no Grin­ke­vi­čiaus nuo­mo­ne, la­ze­ri­nių ope­ra­ci­jų sėk­mė pri­klau­so ne tik nuo spe­cia­lis­to pa­tir­ties, bet ir nuo įran­gos. Mo­der­niau­siuo­se la­ze­riuo­se tai­ko­mas žie­di­nis spin­du­lys. Tai vie­nas iš grei­to gi­ji­mo ir ne­skaus­min­gos pro­ce­dū­ros ga­ran­tų.

Chi­rur­gi­nė ope­ra­ci­ja – vis re­čiau tai­ko­mas me­to­das. Ope­ra­ci­nis va­ri­ko­zės pa­žeis­tų ve­nų pa­ša­li­ni­mas, tai­kant vie­ti­nę ar bend­ri­nę ne­jaut­rą, yra lai­ko­mas la­biau­siai trau­muo­jan­čiu ir skaus­min­gu gy­dy­mu. Pap­ras­tos chi­rur­gi­nės ope­ra­ci­jos daž­nai pa­kei­čia­mos minif­lebektomija. Tai ope­ra­ci­ja, kai per 1-2 mm pjū­vį pa­žeis­ta ve­na pa­ša­li­na­ma pa­si­tel­kus spe­cia­lius inst­ru­men­tus. Ope­ra­ci­ja ma­žai trau­muo­ja pa­cien­tą, o po jos li­kęs ran­das yra be­veik ne­ma­to­mas.

Navigacija
×