Išsiplėtusios arba varikozinės kojų venos – labai paplitusi liga.
Varikoze serga apie 20 proc. vyrų ir apie 40 proc. moterų.
Labiausiai liga pasireiškia vasarą, tad artėjant šiltajam metų laikui, venų ligų „paūmėjimo“ laikotarpiui, būtina daugiau dėmesio skirti šios ligos gydymui. Negydoma liga nuolat progresuoja ir pati savaime niekuomet nepraeina.
Vienas iš veiksnių, padedančių veniniam kraujui sugrįžti iš kojų į širdį – sveiki venų vožtuvėliai. Kraujas jais lyg „laiptais“, veikiamas išorinės kojų raumenų pompos einant, „lipa“ į viršų. Įgimtas ar įgytas vožtuvų nepakankamumas – viena dažniausių kojų venų varikozės priežasčių. Tuomet minėtos vožtuvėlių „kopėčios“ neveikia ir kraujas tvenkiasi kojose, jos ima tinti, sutrinka odos ir giliųjų audinių mityba, pradeda plėstis venų sienos, formuojasi ydinga kraujotaka ir atsiranda venų varikozė.
Kada turėtumėte susirūpinti?
Gydytojas kraujagyslių chirurgas Arūnas Grinkevičius sako, kad varikozines kojų venas būtina gydyti ne tik dėl grožio. Negydant išsiplėtusio venų tinklo, pakinta kojų odos būklė. Varikozės pažeistose venose labai padidėja trombozės pavojus.
Jūsų kojoms reikalinga gydytojo pagalba, jei:
* pastebimai iššokusios kraujagyslės / venos,
* vakare jaučiate kojų sunkumą,
* matyti ryškus kojų patinimas,
* kojos nuolat pavargusios,
* jas dažnai suima mėšlungis,
* išsiplėtusios venos nemaloniai pulsuoja,
* kojos skausmingos prisilietus,
* odoje atsirado pigmentinių dėmių, pakito odos spalva,
* kojų, ypač blauzdų, odos niežulys,
* pėdos ar čiurnos srityje pagausėjo kapiliarų ar atsirado išsiplėtusių kraujagyslių tinklas.
Venų varikozės gydymo būdus galima suskirstyti į dvi grupes – konservatyvų ir chirurginį.
Prie konservatyvių venų varikozės gydymo būdų priskiriamas specialus kompresinis trikotažas – kojinės, įvairūs išoriškai vartojami tepalai ir kremai, geriamieji preparatai, vaistai. Deja, taikant vien konservatyvius gydymo metodus, išgydyti varikozės pažeistas venas nepavyksta. Visi žinomi konservatyvaus gydymo metodai labiausiai tinkami šios ligos profilaktikai, taip pat kaip pagalbinė priemonė ruošiantis invazinei procedūrai.
Venų varikozei gydyti pasitelkiami invaziniai chirurginiai gydymo metodai
Injekcinė skleroterapija taikoma kaip savarankiškas venų varikozės gydymo metodas ir kaip pagalbinė priemonė, chirurgiškai gydant venų varikozę. Šiuo metu Vakarų Europoje ir JAV skleroterapijos būdu yra gydoma beveik pusė sergančiųjų venų varikoze. Injekcinės skleroterapijos metodo esmė – vaistais sukeltas varikozės pažeistos kraujagyslės užakimas. Priklausomai nuo venų pažeidimo laipsnio, gydymo kursą gali sudaryti 3-5 skleroterapijos seansai. Procedūros eiga stebima ultragarsine aparatūra.
Mikroskleroterapija sėkmingai taikoma gydant smulkius varikozinius pažeidimus, pavyzdžiui, kraujagyslių „žvaigždutes“ odoje.
Venų varikozės gydymas lazeriu – vienas progresyviausių chirurginių gydymo metodų. Tai pacientą minimaliai traumuojanti procedūra, po kurios jis jau kitą dieną gali užsiimti įprasta veikla. Vietiškai nuskausminus, į pažeistą veną įvedamas endovaskulinis lazerio zondas ir, kontroliuojant ultragarsu, lazerio spinduliu sukeliama vidinės venos sienelės uždarymas.
Gydytojo kraujagyslių chirurgo Arūno Grinkevičiaus nuomone, lazerinių operacijų sėkmė priklauso ne tik nuo specialisto patirties, bet ir nuo įrangos. Moderniausiuose lazeriuose taikomas žiedinis spindulys. Tai vienas iš greito gijimo ir neskausmingos procedūros garantų.
Chirurginė operacija – vis rečiau taikomas metodas. Operacinis varikozės pažeistų venų pašalinimas, taikant vietinę ar bendrinę nejautrą, yra laikomas labiausiai traumuojančiu ir skausmingu gydymu. Paprastos chirurginės operacijos dažnai pakeičiamos miniflebektomija. Tai operacija, kai per 1-2 mm pjūvį pažeista vena pašalinama pasitelkus specialius instrumentus. Operacija mažai traumuoja pacientą, o po jos likęs randas yra beveik nematomas.