Tel. Nr.: +370 686 77609
El.paštas: info@venugydymas.lt

Venų varikozė negydoma progresuoja visą gyvenimą

 

ŠEŠI  DAŽNIAUSI KLAUSIMAI  APIE VENŲ VARIKOZĘ ir jos GYDYMĄ

 

 

2020 metais Pasaulis pasikeitė.  Corono viruso infekcija tapo pačiu svarbiausiu susirgimu, kurio gydymui  šalys sutelkė visus galimus pajėgumus. Niekas neabejoja, kad svarbu užkirsti kelią infekcijos plitimui, nes gydyti šią infekciją sudėtingiau nei išvengti. Nežiūrint pasikeitusio mūsų elgesio ir gyvenimo įpročių, kitos ligos niekur nedingo. Jos lėtai progresuoja ir negydomos gali būti rimtų komplikacijų priežastimi.

 

 Viena tokių patologijų yra VENŲ VARIKOZĖ. Sutrikus veninei kraujotakai kojose, ši liga niekada nebesustoja progresavusi. Ji vystosi ir pasireiškia būdingais požymiais, tokiais, kaip kojų tinimu, diskomfortu, nuovargiu, mėšlungiais, odos patamsėjimais, niežuliu, išsiplėtusiomis venomis ir galų gale, negyjančiomis trofinėmis opomis. Trombozė ir tromboflebitai pasitaiko paūmėjus kitiems susirgimams, po traumų, po operacijų, po ilgesnių kelionių ar pirčių. Visada netikėtai ir nelaiku.

 

Karantino metu teko konsultuoti pacientus. Patarti telefonu, susitikti apžiūrai, skirti gydymą ir netgi atlikti skubias operacijas dėl tromboflebitų. Neturime abejoti, kad šią ligą būtina gydyti, užkirsti kelią jos progresui ir komplikacijoms. Visada patariu pacientams neatidėti gydymo. Kuo liga mažiau pažengusi, tuo lengvesnis gydymas, pooperacinis periodas ir, žinoma, estetinis vaizdas.

 

Yra keletas dažnų klausimų, kuriuos užduoda bene kiekvienas mano gydomas pacientas.

 

  1. Koks yra geriausias ir saugiausias VENŲ VARIKOZĖS gydymas?

 

Optimalų, saugiausią gydymo metodą gydytojas parenka pagal situaciją. Ligos progresavimą sulėtina kompresinė terapija, kai pacientai nuo ryto iki vakaro nešioja elastinę kojinę.Tačiau pilnai  ligą išgydyti galima tik intervencijos būdu, panaikinant ydingą  kraujotaką kojose, pašalinant pakitusias venas. Šiai dienai gydymas  dažniausiai atliekamas LAZERIU. Lazerinis gydymas žiediniu lazeriu laikomas “auksiniu standartu”.  Gydant Lazeriu, kraujagyslė-vena yra uždaroma iš vidaus. Taip nesukeliama aplinkinių audinių trauma, nėra pjūvių, pooperacinio skausmo.

Būtent šį metodą rekomenduoju rinktis:

– vyresnio amžiaus pacientams, kurie turi gretutinę patologiją, nori išvengti narkozių, komplikacijų.

– šis metodas  tinka aktyviems ir užimtiems žmonėms, kurie nori greitai grįžti į darbus, kasdieninę veiklą.

– jauniems pacientams/pacientėms, kuriems labai svarbu estetinis- kosmetinis rezultatas po operacijos, nes  šis gydymo būdas nepalieka randų ar kitų odos  pakitimų.

 

  1. Kaip mano kojose tekės kraujas, kai pašalinsite venas?

Dažnas ir logiškas klausimas. Noriu paaiškinti, kad žmogaus kojose yra dvi venų sistemos. Paviršinės poodinės venos ir giliosios venos. Pastarosios eina giliai tarp kojų raumenų, o paviršinės matomos poodyje ir odoje. Venomis kraujas grįžta į širdį, tad mums sėdint ir stovint  jis turi tekėti iš apačios į viršų. Nesunku suprasti, kad tai pakankamai sudėtinga užduotis. Venų sienelėse yra vožtuvėliai, kuriais kraujas lyg kopėčiomis lipa į viršų. Giliosiomis venomis  iš kojų į širdį grįžta du trečdaliai kraujo, paviršinėmis – vienas trečdalis. Taip vyksta, kai venos gerai funkcionuoja, venose esantys vožtuvai gerai veikia. Kai vožtuvai tampa nesandarūs, pasikeičia tėkmės kryptis. Prasideda veninės kraujotakos nepakankamumas. Vožtuvams nefunkcionuojant jie praleidžia kraują priešinga kryptimi, ir jis ima tekėti žemyn, atsiranda didelis vidinis slėgis į paviršinių venų sieneles, jos išsiplečia ir tampa rezervuarais, varikoziniais mazgais. Kojos pradeda tinti, vargina mėšlungiai, vėliau oda ima niežėti, patamsėja, išryškėja kapiliarinis tinklas čiurnos srityje. Gali įvykti tromboflebitai, infekcinė rožė ir galų gale atsiverti trofinės opos blauzdose.

Išoperavus pakitusias paviršines poodžio venas, nutraukiamas ydingos kraujotakos ratas. Kraujas toliau teka link širdies giliosiomis venomis ir sveikomis paviršinėmis venomis. Svarbu suprasti, kad venų varikozę turi gydyti kraujagyslių chirurgas, kuris echoskopu nustato konkrečią sergančią veną ir ją pašalina, išsaugodamas sveikas ir funkciją atliekančias kraujagysles.

 

  1. Ar dažnai po operacijos liga atsinaujina?

 

Ligos atsinaujinimų  gali pasitaikyti dėl tam tikrų individualių paciento anatominių savybių, ligai progresuojant kitose venų šakose, kurios operacijos metu buvo sveikos ir nereikalavo intervencijos. Labai svarbu kreiptis į kraujagyslių chirurgus, kurie labiau įsigilinę į kojų kraujotakos specifiką, patys atlieka išsamų kojų kraujotakos ultragarsinį tyrimą (dvigubo skenavimo-duplex), nustato kraujotakos sutrikimus, jų laipsnį, pataria pacientui optimalų gydymo metodą, paaiškina ligos atsinaujinimo galimybes ir, esant tokiai rizikai, parodo galimas atsinaujinimo priežastis. Labai svarbu , kad pacientas atidžiai išklausytų, o gydytojas aiškiai paaiškintų pacientui jo ligos priežastis, pasekmes ir perspektyvas. Negalima sakyti, kad varikozė po operacijų visada atsinaujina, taip kaip negalima teigti, kad išoperavus ligą, ji niekada nebeatsiranda. Statistiškai įvairūs autoriai praneša, kad po chirurginių operacijų ligos pasikartojimas galimas iki 15procentų, o po endovaskulinių, Lazerinių gydymo metodų – 5 procentai. Ypač geri rezultatai gydant žiediniu lazeriu.

 

  1. Ar skauda Lazerinės operacijos metu?

 

Noriu pažymėti, kad atliekant operacijas Lazeriu, operacijos metu netaikoma bendrinė ar spinalinė nejautros. To visiškai nereikia, nes skausmai būna labai minimalūs ir pakanka paprastų nuskausminančių medikamentų. Skausmo pojūtis visada yra labai individualus. Dėl šios priežasties, vieniems pacientams būtinas didesnis, kitiems mažesnis  kiekis bendrai nuskausminančių vaistų. Papildomai yra atliekamas vietinis nuskausminimas, tad pacientas išlieka sąmoningas visos operacijos metu, gali bendrauti su chirurgu. Šis nuskausminimas yra atliekamas ten, kur būtina, todėl išvengiama daugelio bendrinės narkozės, ar spinalinės nejautros  galimų komplikacijų. Taip pat būtina paminėti ir tai, kad ši nuskausminimo metodika leidžia, kad pacientas savo kojomis grįžtų iš operacinės.  Daugelis pacientų po operacijos išvyksta i namus jau tą pačią dieną.

  1. Kaip greitai galėsiu grįžti i normalų gyvenimo ritmą po gydymo?

 

Grįžimas į normalų gyvenimą labai priklauso nuo to, kaip toli liga pažengusi, kokios yra gretutines paciento ligos ar sveikatos sutrikimai. Koks gydymo būdas buvo taikytas, kokį darbą pacientas dirba. Pasirinkus gydymą lazeriu yra stebimas greičiausias paciento sveikatos atsistatymo laikas.  O gydant žiediniu lazeriu – pacientai po operacijos nevartoja jiems rekomenduotų nuskausminančių vaistų, nes skausmo tiesiog nebūna.

Kuo liga labiau užleista, tuo daugiau intervencinio įsikišimo. Trumpai tariant,  po Lazerinio gydymo pacientai  po 1-2 dienų grįžta į kasdieninį ritmą, būna darbingi. O po chirurginio gydymo pooperacinis laikas dažnai užtrunka iki 2-4 savaičių.

 

  1. Ar man tinka gydymas Lazeriu?

 

Lazeriu galima išgydyti 9 iš 10 pacientų. Labai tiksliai į šį klausimą galima atsakyti tik atlikus echoskopinį kojų venų duplex skenavimą. Būtina kreiptis į kraujagyslių chirurgą, kuris operuoja LAZERIU.  Gydytojas, pagal paciento venų varikozės stadiją ir echoskopinio tyrimo duomenis pataria ir paaiškina  gydymo planą.

Sudėtinga arba neįmanoma gydyti Lazeriu anksčiau chirurgiškai  gydytą pacientą, kuriam liga atsinaujino. Taip pat, kai liga labai pažengusi ir venų diametrai ir eiga labai pakitę. Todėl visada patartina kreiptis kuo anksčiau.

 

Reikia paminėti, kad prieš operaciją būtinas pasiruošimas. O šiandien atvykstantys pacientai be bendrų kraujo tyrimų, privalo atlikti ir Covid-19 viruso testą. Testas turi būti paimtas 48 valandos iki planuojamo gydymo. Operacijai pacientą ruošia šeimos gydytojas.

 

 

Navigacija
×